Beslenme ve Diyet Birimi

MİSYONUMUZ

Hasta ve danışanlarımızın yeterli ve dengeli beslenmeleri, sağlıklarının korunması iyileştirilmesi ve yaşam kalitelerinin artırılması amacıyla, uluslararası standartlar çerçevesinde belirlenen niteliklere uygun, evrensel düşünce ve değerlere sahip, ülke ve dünya kültürüne saygılı diyetisyenler olarak bilim ve teknolojiye dayalı uluslararası standartlarda Beslenme ve Diyet hizmetleri sunmaktır.

VİZYONUMUZ

Balıklıgöl Devlet Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümünün Ulusal ve Uluslararası düzeyde tanınan, tercih edilen, toplumun ve hastalarının sağlıklı beslenmesine ve gelişimine katkı veren, sürekli kendini yenileyen ve toplumu ve hastalarını bilgilendiren etkinlikler yapmayı hedefleyen örnek ve lider bir kurum olmasını sağlamaktır.


BİRİM TANITIMI

Beslenme ve Diyet Bölümü, sağlıklı beslenmenin anahtarını hastalarına ve danışanlarına bilimin ışığındaki bilgilerle öğreterek yaşam kalitenizin artmasına yardımcı olmaktadır.
Sağlıklı ve zinde bir hayat için yaşamınızın her döneminde yeterli ve dengeli beslenmeyle ilgili doğru bilgilere sahip olmanız ve bu bilgileri yaşamınıza geçiriyor, uyguluyor olmanız gerekmektedir. Kaliteli bir yaşam ve sağlığın sürdürülebilmesi için sağlıklı beslenme ilkelerinin kişilere kazandırılması esastır.
Diyet Polikliniğimize başvuran hasta ve danışanların yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, beslenme alışkanlikları, yaşam tarzları, fiziksel aktiviteleri, laboratuvar sonuçları ayrıntılı olarak belirlenir. Gerek duyulan hastalara Vücut analiz Cihazıyla vücudunuzun kalori yakma hızı, vücut yağ, kas ve su oranları, ölçülür. Elde edilen bu verilere göre kişiye özel beslenme programı yazılır, eğitim verilir ve düzenli aralıklarla kontrollere çağrılır.
Toplumda sağlıklı beslenme bilincini oluşturarak yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan Balıklıgöl Devlet Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Diyetisyenleri yatarak tedavi gören ve ayaktan Poliklinik hizmeti alan hastalarının tıbbi beslenme tedavilerini programlayarak, hasta iyileşme sürecini hızlandıracak beslenme hizmetlerini vermekte, uygulama ve takibini yapmaktadır.
Polikliniğimize başvuran hastalara ilk diyetleri verildikten sonra hastalığa göre değişmekle birlikte şişmanlık diyetleri için başlangıçta 15 günlük periyotlarda 2 görüşme daha sonra aylık kontroller sağlanmaktadır.
Bireye özel bir beslenme planı hazırlayan Beslenme ve Diyet Hizmetleri Bölümü, poliklinik hizmetlerinde hasta ve danışanlarına yeterli, dengeli ve doğru beslenmeyi de öğreterek ve davranış değişiklikleri sağlayarak yaşam kalitelerinin artırılmasını da hedefleri arasında tutmaktadır.
Diyet polikliniğimizde obezite tedavisinin yanı sıra aşağıdaki hastaların beslenme ve diyet tedaviside verilmektedir.
Yeterli Dengeli beslenme, Diyabet, Gebelik-emziklilik dönemi, Menapoz, Kalp-damar hastalıkları, Hipertansiyon, Osteoporoz, Mide ve bağırsak hastalıkları, Enteral beslenme desteği alması gereken hastalar, Kanser, Kilo aldırma programları, Metabolik sendrom, Polikistik over sendromu, Böbrek hastalıkları, Sporcu beslenmesi, Metabolik hastalıklar gibi durumlar için de bireysel eğitim verilmektedir.
Çocuk kliniğinde görevli Çocuk diyetisyeni de ayrıca aşağıdaki çocuk hastalıkları için çocuk ve ailelerine tıbbi beslenme planları vermektedir.
Malnütrisyonlu çocuk beslenmesi, Büyüme ve gelişme geriliği olan çocukların beslenmesi, Obez çocukların beslenmesi, Tip 1 Diabetli çocukların beslenmesi (karbonhidrat sayımı eğitimi), Serebral Palsi gibi nörolojik bozukluğu olan çocukların beslenmesi, Enteral Beslenme (PEG, Nazogastrik ile beslenme)
Endokrin kliniğinde görevli diyetisyen Diabetli hastalara verilen Diabet eğitim grubunda görev yapmakta ayrıca bireysel olarak da Diabet eğitimleri (karbonhidrat sayımı) vermektedir.

YATAN HASTA BESLENME VE DİYET HİZMETLERİ

Beslenme ve Diyet Bölümü Diyetisyenleri, hastalar kliniklere kabul edildikten sonra hekimler ve hemşireler ile multi-disiplener olarak çalışmaktadırlar. Doktorun orderı ile hastaya ve hastalığa özgü beslenme programı diyetisyen tarafından planlanarak yatan hastalara uygulanmaktadır.

Belli aralıklarla yapılan vizitlerle hastanın beslenme durumu takip edilmekte, tüm diyet aşamalarında hasta ve refakatçisi bilgilendirilmektedir.
Mutfak sorumlu Diyetisyeni ile Klinik sorumlu diyetisyenleri koordineli olarak çalışarak, hastalarımıza yemek hizmetinin en iyi şekilde ulaşmasını sağlamakta ve bunlarla ilgili tedbirleri almaktadırlar.
Hastalar taburcu edilirken gerekli diyet eğitimleri yazılı ve sözlü olarak da hastaya verilmektedir.
Yatan hastalardan endikasyonu olanlara, doktor konsültasyonuyla beslenme durumları değerlendirilerek enteral parenteral (PEG, Nazogastrik) beslenme planları yapılmakta ve klinik doktorları ile koordine edilerek planlanıp takip edilmektedir.

Beslenme ve Diyetisyeni

08 Nisan 2022