İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet GÜLÜM 3. doz aşısını yaptırarak vatandaşlarımızı aşı olmaya davet etti.
10 Temmuz 2021

İki doz sinovac aşısından sonra 3. hatırlatma doz aşısını biontech yaptırdığını açıklayan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet GÜLÜM Sağlık Bakanlığımızın bütün ülke genelinde aşı oranlarının % 70 çekilmesi talimatından sonra son 15 gündür urfada’da büyük bir seferberlik var 120 nin üzerinde ekiple köylerde evlerde mobil aşı ekiplerimiz bulunmakta.
Bunlar ev ev dolaşarak aşıları tamamlamaya çalışmaktalar. Bütün bu çabalarımıza rağmen aşıda geldiğimiz oran %30 civarında bu Şanlıurfa için kabul edilebilir bir oran değil. Maalesef biliyorsunuz bir delta virüs atağı bekleniyor bu ağustos veya belki sonbahar aylarında olacak. Bu tür vaka artışlarında aşı oranları düşük olan şehirler yeni entübasyon, yoğun bakımlar ve yeni  ölümler için büyük bir risk taşımaktalar.
Bunu hiç kimse arzu etmez hiç kimse gönlü el vermez bunu engellemek için bütün sağlık çalışanları büyük bir fedakarlık ve seferberlik ruhu içerisinde sahadalar.
Sayın Valimizin organizasyonunda kaymakamlarımızla birlikte günlük listelerimizi yayınlıyoruz. Bu listelere bağlı olarak muhtarlarımızla gidilecek köyleri önceden aşı olacak vatandaşlarımızı bir merkezde toplayıp ordada çok seri bir şekilde aşıların yapılması sağlanıyor. 
Bugün geldiğimiz aşı sayısı 500 binin üzerinde 1 milyon 300 bin civarında hedef nüfusumuz var dediğimiz gibi hedef nüfusumuz %30 civarındayız bunun artırılması lazım özelikle genç nüfusumuz genç arkadaşlarımızın kaynağını bende merak ettiğim değişik yanlış bilgilerle bir aşı tereddütü yaşadığını görüyoruz. Kesinlikle bir toplumsal kitlesel aşı reddi yok ama genç kardeşlerimiz kafalarının bu değişik söylentilerle meşgul olduğunu biliyoruz. Bunların hiçbir bilimsel yanı yok bizde bugün belki’de bunun olmadığını göstermek adına 3. dozumuzu olduk biontech tercih ettik inşallah bütün aşısı olan kardeşlerimize bol antikorlar olur sonbaharda beklenen salgın için aşı %100’e yakın bir koruma sağlamakta ben bütün genç kardeşlerimize gönül rahatlığıyla aşı olmaya çağırıyorum dedi.